V medijih - Radio Študent
Izjava skupščine ATR, 11. junij 2019
V ponedeljek, 10. junija, je podjetje Euro Grad na Petkovškovem nabrežju na južni strani Tovarne Rog začelo z gradbenimi deli. Okoli 16.30 so delavci v spremstvu Matjaža Šuligoja s. p. in Jerneje Batič nenapovedano začeli postavljati gradbeno mrežo in naredili zarezo v asfalt. Na vprašanje uporabnikov in uporabnic Avtonomne Tovarne Rog, ki so se medtem nahajali v stavbi neposredno nad južno steno, so odgovorili, da bodo pričeli z rušenjem zidu.
Skoraj natančno tri leta po tem, ko so varnostniki iz podjetja Valina poskušali nasilno izprazniti prostore Avtonomne tovarne Rog, je Mestna občina Ljubljana ponovno poskušala vzpostaviti gradbišče. Ob južnem zidu nekdanje tovarne so gradbeniki iz podjetja Eurograd namreč brez opozorila postavili zaščitno ograjo in, po lastnih besedah, pričeli s pripravo na rušenje zidu. Poseg so uspeli preprečiti uporabniki Roga, med katerimi je tudi veliko stanovalcev nekdanje tovarne. Gradbeniki so zaradi splošne nevarnosti ob predvidenem rušenju zapustili prostor, tako da gradbišče ni vzpostavljeno, še vedno pa je ostala ograja. Znotraj nje so uporabniki tovarne že pričeli postavljati značilne instalacije iz odpadnih surovin.
Uporabniki in uporabnice Avtonomne Tovarne Rog z zaskrbljenostjo spremljajo izjave in poteze vodstva Mestne Občine Ljubljane. Ta z zavračanjem dialoga, nepriznavanjem delovanja uporabnikov, finančnimi sankcijami in neprikritimi grožnjami z deložacijo namreč nakazuje, da se obeta ponovitev konflikta iz leta 2016.
- Pula: Festival avtonomne kulture Anarh 2019
- Ljubljana: Rog v stanju pripravljenosti
- Ljubljana: Akademski kolegij
Današnjo oddajo Kaj pa univerza? bomo prepustili skupini iz“ Akademski kolegij študentom in stanovanjski skupščini “Kje bomo pa jutri spali?””, ki se ukvarjata s problematiko pomanjkanja študentskih postelj, pa tudi s širšo stanovanjsko problematiko Ljubljane in drugih naselij. V naslednjih minutah boste lahko prisluhnili njihovim zahtevam, ki so jih poimenovali “Dostopna stanovanja za vse”. Zapisali so sledeče:
- Pogovor ob 13. obletnici AT Rog
- Tovarišu v spomin
- Madžarska: Novo politično vrenje
- Živa sila
- Najave
- Nova epizoda B(A)D NEWS #20
Updejt glede solidarnostnih aktivnosti v zvezi z finančnim izčrpavanjem nekaterih aktivnih rogovk in rogovcev.
Živa sila.
Napovedi.
Zgodovina Roga sega v leto 1871, ko je zemljišče kupil podjetnik Ivan Janesh in na njem zgradil manjšo zgradbo ter začel s strojenjem kož. Proizvodnja in zgradbe so se tekom let širile in slabih 30 let kasneje je tovarno kupil Karl Pollak, ki je bil takrat že znan in uspešen trgovec z usnjem. Nadgrajen obrat je deloval do gospodarske krize v 30. letih prejšnjega stoletja. Leta 1937 je Pollak bankrotiral. Takrat je podjetje prešlo pod prisilno upravo Mestne hranilnice. Vzrok je bila prezadolženost podjetja.
Festival uličnega gledališča Ana Desetnica letos gostuje v Tovarni Rog. Glede na dogajanje preteklih treh tednov je povezava med tem že tradicionalnim festivalom in Avtonomno Tovarno Rog ključna, saj nakazuje možnost samoiniciativnega sodelovanja in gostovanja na območju Tovarne, s čimer se izkazuje podpora rogovskemu delovanju. Tovarna Rog deluje!
Marina Gržinić: Kritika stališč dr. Gregorja Tomca, zapisanih v intervjuju za Delova Ozadja dne 13. 6. 2016 v zvezi z dogodki, povezanimi z Rogom in Mestno občino Ljubljana v času od 10. 6. 2016 do danes
Stališča v intervjuju, v katerem se Tomc sprašuje, ali gre tukaj res za javni interes – češ da so zahteve Rogovcev, ki so leta 2006 v centru Ljubljane zasedli zapuščeno tovarno, ki je tam samevala najmanj 15 let, nelegalne –, moramo takoj analizirati. Gre za novo razmerje sil in logiko v javnem diskurzu in množični medijski realnosti Slovenije. To razmerje odpre številna vprašanja, jaz pa se bom osredotočila le na dve, ki sta po moji presoji najbolj zaskrbljujoči.