V medijih - Delo
Želija po javni razpravi o prihodnosti nekdanje tovarne.
Na Trubarjevi 72 v Ljubljani, kjer mestna občina po rušitvi nekdanje tovarne Rog gradi Center Rog, so predstavniki nevladnih organizacij in iniciativ pozvali k bojkotu projekta. Kot so poudarili na novinarski konferenci, novi javni zavod v kulturi nastaja kljub kritikam javnosti, zato želijo odpreti javno razpravo o njegovi prihodnosti.
Z odprto razpravo o prihodnosti Roga bi lahko demokratično načrtovali nove prostore, so prepričani podpisniki bojkota, ki so ga danes zagnali prek spleta.
Sodba je prišla v pravem trenutku, da potrdi končno negativno zaključno oceno za odhajajočega ministra za kulturo Simonitija.
Višje sodišče v Ljubljani je pred dnevi odločilo, da razveljavi nalog za izselitev Centra za slovensko književnost iz stavbe na Metelkovi 6 v Ljubljani, in po vsej verjetnosti postavilo odločilno piko na poskus odhajajočega ministra za kulturo dr. Vaska Simonitija ne toliko izprazniti in prevzeti v upravljanje stavbo legendarnega naslova kot napraviti za brezdomce nič manj kot 18 (tudi mednarodno) uveljavljenih nevladnih organizacij, zgolj zato, ker so bile kritične do oblasti, katere del je tudi sam. Svoje maščevalne namene, ki so v svojem jedru želja po omejevanju svobode govora, združevanja in umetniškega ustvarjanja, sta Simoniti in z njim ministrstvo za kulturo, v sodnih postopkih za izselitev nevladnih organizacij, ves čas poskušala preoblačiti v politično nevtralno pravico lastnika nepremičnine, da si jo, ko se za to odloči, vzame nazaj, z odpovedjo najema trenutnim najemnikom, a sta bila v tej svoji mimikriji v celoti neprepričljiva. Vsem udeleženim v sodnih postopkih je bilo sicer popolnoma jasno, da ministru v resnici ne gre za stavbo na Metelkovi 6, ampak za njene najemnike in stanovalce ter njih oblastniško kaznovanje, a je bila večina kljub temu prepričanih, da najemnikov pravo, prav zaradi dejstva, da se je minister postopka izselitve lotil formalno korektno (s sodno odpovedjo najemne pogodbe z enoletnim odpovednim rokom), ne bo uspelo zaščititi ter se bodo na koncu balade kulturniki in humanisti morali spakirati in se seliti z legendarne lokacije.
"Nič ne kaže, da bi v Mestni občini Ljubljana že imeli jasen načrt o reševanju zapuščene tovarne Rog, zato tam od sobote naprej načrtujemo izvedbo kulturnih, družbenih in izobraževalnih prireditev. Roga nismo zasedli, le začasno smo spremenili njegovo namembnost,« je povedal Peter Košir, eden od ustvarjalcev programa v nekdanji tovarni koles. V opuščeni stavbi bodo v teh dnevih pripravili program delovanja in načrt za primerno prenovo prostorov, da bodo za uporabnike varni, mestni svetniki pa ju bodo obravnavali na ponedeljkovi seji. Če ju ne bodo podprli, "si bomo prizadevali pripraviti projekt tako, da bo tehnična izvedba naših načrtov ne samo legitimna, ampak tudi legalna," je pripomnil Košir.
“Tovarna Rog je v slabem stanju,” je na današnji novinarski konferenci ocenila Nuša Dolgan, županjina pooblaščenka za vodenje oddelka za gospodarjenje z zemljišči. Zato do dogovora med upravo Mestne občine Ljubljana (Mol) in neformalno mrežo za začasno uporabo Rogovih prostorov za neprofitne dejavnosti ni prišlo. Mol je zaenkrat zavrnil podpis pogodbe za začasno uporabo prostorov tovarne, kljub temu, da na Molu pobudo podpirajo.
Od srede, ko je mestna uprava Mola izvedela za nedovoljeno vselitev, vhod varuje varnostnik, ki ima navodila, da v tovarno ne spušča nikogar brez soglasja Mol.
Rektorica Andreja Kocijančič zavrnila predlog Damjana Prelovška za gradnjo akademij v tovarni Rog, Danica Simšič temu ne bi nasprotovala
»Mestni svet je že pred dvema letoma podprl gradnjo treh umetniških akademij na Roški cesti, a če bosta država oziroma Univerza v Ljubljani ocenili, da je bolj smiselno projekt uresničiti na območju nekdanje tovarne Rog, temu na občini ne bomo nasprotovali,« je županja MOL Danica Simšič komentirala pobudo kulturnega ministrstva. Vodja direktorata za kulturno dediščino dr. Damjan Prelovšek je ljubljanski univerzi namreč predlagal, naj znova pretehta možnosti za gradnjo akademij na območju tovarne Rog, ki je v lasti MOL, vendar je rektorica ljubljanske univerze dr. Andreja Kocijančič predlog zavrnila.
Industrijska arhitektura je del arhitekturne dediščine, ki nazorno izpričuje tehnični, gospodarski, in kulturni razvoj mesta. Zaradi tehnološkega razvoja velikih družbenih in gospodarskih sprememb, ki so radikalno posegle v obstoječo mestno zemljiško politiko, je danes ogrožena. Objekti Cukrarne, Tobačne tovarne, Šumija in tovarne Rog že vrsto let v samem centru mesta Ljubljana stagnirajo. Vsak s svojo barvito preteklostjo in današnjo propadajočo sliko. Vsaka generacija mora zgraditi svoje mesto. Današnja kaže dediščino votlih hiš.