Avtonomna tovarna Rog se že nekaj časa srečuje s težavami pri odvažanju smeti. Ker smo vpeti v sodobni svet potrošnje, v katerem posameznik neizogibno proizvaja prevelike količine odpadne embalaže, moramo v urbanem kontekstu imeti dostop do javne infrastrukture, ki je namenjena upravljanju s tovrstnimi odpadki.
Odkar je MOL stopila v novo poglavje hiper-gentrifikacije mesta Ljubljane, se je bilo mnogo prebivalcev mesta prisiljeno soočiti z vpeljavo novega režima ravnanja z odpadki. Določena so bila nova zbirna mesta za smeti preko sistema podzemnih zbiralnikov, do katerih se dostopa z elektronsko kartico. Ta sistem je bil za zdaj uveden le v turistično najbolj obljudenem centru mesta, da prejšnji smetnjaki ne bi kazili turističnih fotografij. Tak ustroj pa prehaja iz mestnega središča na sosednje soseske, saj potreba oblasti po nadzoru in novih donosnih poslih s smetmi narašča.
Poleg znanih afer takih in drugačnih pljačk županovih prijateljev je sistem podzemnih zbiralnikov postal svojevrsten vir nadzora in represije nad prebivalstvom. Poleg tega, da so majhne reže na novih “smetnjakih” nepraktično oblikovane in neprimerne velikosti, je tu bistvena težava dostopnosti do odlaganja odpadkov v zbiralnike. Nenadoma je dostop postal omejen le na posameznike - imetnike kartice, ki tako individualizira upravičenost dostopa do javne službe. Hkrati je tovrstna individualizacija tudi vir represivnega delovanja mestnega smetarskega menadžmenta proti posameznikom ob morebitnem nepravilnem »prostovoljnem« opravljanju dela ločevanja odpadkov.
Vsemu temu je podvržena večina prebivalcev mestnega jedra, skupaj z njimi tudi soseska na Trubarjevi cesti, kjer prav tako domuje skupnost AT Rog. Od prenove Trubarjeve se je gentrificirani center razširil vse do Rozmanove ulice. Kot je znano že iz prakse drugih predelov mesta so podzemni zabojniki znanilci vzpostavljajočih se dragih hipsterskih kavarn, hip-urbanih umetniških projektov, airbnb-jev, višanja najemnin in drugih negativnih družbeno-ekonomskih uničujočih procesov. Stisko zaznavamo ne le zato, ker sami ne vemo več kam z vsakdanjimi odpadki, temveč tudi, ker do nedavnega pred našimi vrati redno najdevamo vreče smeti naših sosedov, ki so se znašli v podobni situaciji. Širšo sosesko smo z obvestilno tablo pozvali, da smeti ne odlaga v AT Rog in naj deluje odgovorno samoorganizirano.
AT Rog je skupnostni prostor in prostor skupnosti. V njem na dnevni bazi ustvarjajo in delujejo ne le uporabniki in uporabnice, temveč dvorišče redno uporabljajo številni obiskovalci in obiskovalke. Skupnost AT Rog je vedno sama skrbela za čistočo, z novim režimom pa se zdi, da MOL to (načrtno) preprečuje, saj nam je dostop do zabojnikov za smeti onemogočen. Mnogi prebivalci soseske smo tako prisiljeni v iskanje neljubih rešitev, ki tudi pri najboljši nameri ne morejo biti trajnostne.
Pozivamo k ukinitvi represivnega režima podzemnih zabojnikov in vrnitvi k staremu sistemu kontejnerjev za smeti, kjer je bil dostop tako do odlaganja kot do recikliranja in ponovne uporabe neomejen za vse!
STOP GENTRIFIKACIJI!
STOP KAPITALIZIRANJU NA SMETEH!